Časté mýty o kolagenu

Mýty o kolagenu

Co si lidé často myslí o kolagenu a není to pravda nebo ne tak docela?

Není tajemstvím, že součástí lidského těla je kolagen – ve vodě nerozpustná bílkovina, která se, žel, z našeho těla vytrácí, a to po překročení hranice pětadvacátého roku života. Úkolem každého člověka je snažit se o opětované doplnění, pokud se tedy chce udržet krásná a zdravá pokožka. V souvislosti s užíváním kolagenových doplňků stravy se však pojí několik mýtů, jež sídlí v hlavě mnoha z nás. Pojďme si ty nejčastější vyvrátit.

Kolagen z jídla je lepší volba

Většina lidí po zhlédnutí ceny, která by se musela za kolagenové doplňky stravy uhradit, raději přejde na lepší jídelníček, který kromě vývarů zahrnuje také velké množství ryb. Důvodem toho je domněnka, že v jídle se kolagenu najde stejně velké množství jako v elixíru mládí nebo pilulkách, jež by se musely užívat. Ve skutečnosti je však pravda jinde.

I když je samozřejmě chvályhodné, že chcete zvýšit poměr kolagenu ve svém těle díky lepšímu stravování, v jídle se tolik potřebné látky nenajde. Zato doplňky stravy obsahují doporučenou denní dávku proteinu čili při jejich užívání nebudete muset přemýšlet nad tím, jestli si rybu přidat či nikoliv, abyste doporučené hladiny dosáhli.

Živý kolagen je ze všech druhů kolagenu nejvhodnější

Pokud jste v minulosti přemýšleli nad tím, jestli začnete užívat kolagenové doplňky, určitě vás až překvapilo to, kolik druhů tohoto ve vodě nerozpustného proteinu se na trhu najde. Vedle živého neboli nativního kolagenu lze sáhnout po mořské nebo hydrolyzované alternativě.

Bohužel řada z nás automaticky sáhla po nativním čili živém kolagenu v domnění, že se jedná o nejvhodnější alternativu této bílkoviny. Ve skutečnosti se nejedná o tu nejlepší volbu, ale jedná se naopak o tu nejhorší. Není totiž rozložený a funguje jako celek čili si z něj tělo nedokáže vzít maximum. Zato z hydrolyzovaného kolagenu si maximum tělu prospěšných látek vzít dokáže.

Malé množství kolagenu nemůže nic ovlivnit

Kolagen je dnes součástí nejednoho produktu, který je na trhu běžně k dostání. Po přečtení množství látky, která se v šamponu nebo kondicionéru ukrývá, se však většina žen zarazí a řekne si, že takové minimální zastoupení nemůže nic ovlivnit. Proto raději sáhne po starém známém produktu a kolagenový nechává na pultu obchodu.

Jenže ve skutečnosti i malá dávka má velké pozitivní účinky. Podle odborníků by se měla pocítit alespoň minimální úleva od bolesti kloubů a pleť by se měla opět radovat z napjatosti a minima vrásek.

Doplňování kolagenu (byť jen drobné) má skvělý dopad i na pokožku obecně, která tak neztrácí svou elasticitu a nestává se nehezky povislou. Svaly nemají tendenci ochabovat, naopak jsou stále dobře vyživeny, což ocení nejen aktivní sportovci.