Co je to kolagen?

Co je kolagen

Často se o něm mluví, ale co je to ten kolagen, kde se získává a proč je tak populární?

V souvislosti s péčí o pleť a bojem proti stárnutí se velmi často zmiňuje kolagen. Mluví se o něm jako o důvodu, proč vrásky přibývají a pružnost pokožky se naopak zhoršuje. Kolagen se z těla pomalu vytrácí, a jeho úbytek má neblahý vliv nejen na celkový vzhled, ale také na stav kostí či kloubů. Je to skutečně pravda a co to vlastně kolagen je?

Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina

Pokud mluvíme o kolagenu, mluvíme o ve vodě nerozpustné bílkovině, která patří k nejpočetnějším živočišným proteinům. Jedná se o základní stavební hmotu pro pohybové tkáně. Podle dostupných informací je až třicet procent proteinů v těle tvořeno právě kolagenem. Kromě kůže ho najdeme v kloubech, různých tkáních, šlachách nebo kostech.

A ano, bohužel je pravdou, že se z lidského těla vytrácí. Zatímco někdo tvrdí, že k jeho úbytku dochází po třicátém roce života, jiní odborníci se domnívají, že už dříve. Zásadní vliv na jeho ztrátě má hned několik faktorů zahrnujících nezdravý životní styl plný konzumace velkého množství cukru či kouření. Za zvýšení procenta úbytku této velmi důležité bílkoviny však může i nadměrný stres, nedostatek vitaminu C nebo autoimunitní onemocnění, jako je například lupus.

Kolagen pro pevné zdraví i mladistvý vzhled

Když se z těla začne kolagen vytrácet, nejen, že to vidíme na první pohled, ale také to výrazně pociťujeme. Zatímco vrásek začíná přibývat a pružnost pokožky se vytrácí, klouby začínají pobolívat. To vše může mít ztráta kolagenu na svědomí, stejně jako vypadávání vlasů nebo zpomalený růst naší kštice.

Jeho doplněním navrátíme do těla jistý řád. Ať už sáhnete po doplňcích stravy Anti Age nebo po potravinách, které jsou přírodními zdroji proteinu, prospějete tím nejen zdraví, ale i vašemu sebevědomí, které se zvýší.

Zpomalí se stárnutí

Říká se, že doplněním kolagenu zpomalíte stárnutí. Pokud jste si mysleli, že žádný elixír mládí neexistuje, pak jste se spletli, minimálně daný efekt tomu napovídá. Tím, že vsadíte na kolagenové doplňky stravy, zvlhčíte pokožku, dodáte jí zdravý vzhled, ale také redukujete vrásky. A to není žádný výmysl, nýbrž vědecky ověřený fakt.

Bylo prokázáno (rovnou několika studiemi), že kolagen je skutečně tím nejlepším bojovníkem, kterého můžete poslat do boje s nemilosrdným Pánem času. Také bylo zjištěno, že je to skvělá prevence proti akné a kožním problémům, což by mohlo zajímat zejména ženy mající problematickou pleť.

Pro správné fungování kloubů

Jelikož se kolagen nachází také v kloubech, jeho úbytek postihuje i je. Pokud ho doplníte, dojde k obnovení správné funkce kloubů i chrupavek. Jestliže patříte k vášnivým sportovcům, s užíváním kolagenových doplňků začněte už před třicátým rokem života.

Stop řídnutí kostí

Tím třetím a velmi důležitým benefitem doplňování kolagenu je, že zamezíte řídnutí a slábnutí kostí. Bohužel s plynoucími léty kosti slábnou vlivem nedostatku potřebné bílkoviny. Aby došlo k udržení jejich síly a odolnosti, je důležité zmiňovaný protein doplnit. Tím se vyhnete nejednomu nepříjemnému onemocnění, kterým je například osteoporóza.

Kolagen najdeme také v potravinách

Pokud se rozhodnete začít s užíváním kolagenových doplňků, je dobré je doplnit také přírodními zdroji této bílkoviny. Naštěstí se jich na pultech supermarketů najde hned několik. Patří mezi ně ryby a mořské plody, které obsahují snadno vstřebatelný kolagen, ze kterého si tělo dokáže vzít maximum. Vedle nich jsou zde druhy zelené zeleniny, jako je kapusta, řeřicha nebo brokolice. Za zmínku stojí i vaječné bílky nebo vývary – zde se kolagenu nachází doslova požehnaně.

Přírodní zdroje samy o sobě neobsahují tolik kolagenu, kolik potřebujete do těla doplnit. Když půjdou ruku v ruce s kolagenovými doplňky stravy, jako je Rays of Beauty Anti Age, výsledky brzy nejen pocítíte, ale také uvidíte.