Doporučená denní dávka kolagenu

Doporučená denní dávka kolagenu

Existuje nějaká doporučená denní dávka? Jaká dávka je účinná? Záleží i na věku?

Kolagen je brán za hlavní stavební bílkovinu v lidském těle. Podle dostupných informací tvoří až třicet procent všech proteinů, které se v nás nachází. V porovnání s ostatními se však začíná vlivem plynoucích let vytrácet. Pokud se k přibývajícímu věku přidá kouření, špatný životní styl, nadměrná konzumace cukru nebo stres či nedostatek spánku, vytrácející procento se jenom zvyšuje. Proti úbytku se vyzbrojte jeho dostatečně velkým příjmem.

Od osmdesátých let minulého století je možné doplňovat kolagen nejen ve formě potravin, ale také ve formě doplňků stravy Anti Age. Zatímco některé jsou v podobě prášku rozpustného ve vodě, jiné jsou v podobě tablet. V každém případě mluvíme o způsobu, jak neblahým následkům nedostatku kolagenu předcházet.

Jaká je doporučená denní dávka kolagenu?

Názory týkající se přesné doporučené denní dávky kolagenu se liší. Obecně se však mluví o 10-13 gramech, které by měl člověk do sebe během dne vpravit. Zapomínat by na to neměli hlavně lidé, kteří dosáhli hranice třiceti let. Pokud se vás týká některý z faktorů, který násobí úbytek kolagenu v těle, začněte s jeho užíváním ještě dříve. Alarmující hranicí pro užívání kolagenu je čtyřicátý rok, kdy se přirozená produkce kolagenu doslova zastavuje.

Účinky kolagenu se obvykle dostaví během několika měsíců, ovšem výrazně vám poděkuje vaše čtyřicetileté já, které nebude při pohledu do zrcadla v obklopení vrásek.

Nejen pro mladistvou pokožku

I když je kolagen nejčastěji spojován s projevy stárnutí, umí toho mnohem více. Například je skvělým bojovníkem proti řídkým a slabým kostem. Jelikož se z těla začíná s postupem času vytrácet, odnáší to i klouby a chrupavky. I v této části těla se totiž ve vodě nerozpustná bílkovina nachází. Abyste předcházeli úrazům a dalším podobným následkům, které mohou nastat, doplňujte ho. Dojde tím k ochraně nejen kloubů a zmiňovaných chrupavek, ale také k ochraně celého pohybového aparátu. Vždyť kolagen se nachází až ze sedmdesáti procent právě v kloubních chrupavkách.

Co dalšího kolagen přináší? Kvalitní vlasy, které jsou rázem zdravější a svěžejší. Jelikož jsou právě vlasy naší chloubou a jelikož se i ony podílí na našem sebevědomí, neměli bychom mávnout rukou nad jejich stavem. Ať už vás trápí vlasy vypadávající nebo jen roztřepené konečky, doplnění kolagenu se může pozitivně projevit i zde.

Budoucí maminky, pozor

Užívání kolagenu se doporučuje prakticky každému, kdo překlenul zmiňovanou hranici pětadvacátého, třicátého roku života. Ještě více se však klade apel na budoucí maminky. Právě těhotenství a následující porod je pro ženy velmi náročným obdobím, které s sebou nese řadu změn a proměn. Dostaví se povislá pleť, mdlá pleť, vypadávání vlasů a zhorší se kvalita pleti či vlasů a nehtů.

Aby se s vámi tyto problémy netáhly ještě dlouho po porodu, užívání kolagenu je dobrý nápad. S jeho pomocí se velmi nepříjemných potíží zbavíte.

Kolagen nejen v doplňcích stravy

I když jsou kolagenové doplňky stravy tou nejsnazší a nejlepší cestou, jak požadované denní množství látky doplnit, zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na tento protein. Na pultech supermarketů je celá spousta těch, které jsou přírodním zdrojem kolagenu a které vám mohou pomoct doplnit požadované množství. S kolagenovými doplňky jdou navíc ruku v ruce!

Tím nejlepším přírodním zdrojem kolagenu jsou ryby a mořské plody, které obsahují snadno vstřebatelný, stravitelný protein, z něhož tělo dokáže využít maximum. Podobné množství látky lze vytěžit také z masových nebo zeleninových vývarů či z vaječných bílků.

Přirozenou tvorbu kolagenu podporují také citrusy (respektive veškeré zdroje vitaminu C) nebo batáty.