Jak užívat kolagen?

Jak často užívat kolagen a v jaké množství? Je dobré kombinovat s dalšími složkami?
Věděli jste, že kolagen je tím nejrozšířenějším živočišným proteinem, který se v lidském těle nachází? Podle odborníků tvoří až třicet procent všech bílkovin, i proto je důležité ho doplňovat ve chvíli, kdy se začne z těla vytrácet. Jelikož se nachází prakticky v každé části lidského těla, jeho úbytek evidujete nejen vnitřně, ale také ho evidujete zvenčí. Na tváři začínají přibývat vrásky, které najednou nedokážete spočítat ani na prstech obou rukou, klouby začínají pobolívat a udržovat zdravý životní styl je také problémem, jelikož svaly chřadnou a kosti slábnou. Proto je dobré sáhnout po kolagenových doplňcích stravy. Jenže jak užívat kolagen? Respektive jak dlouho?
Kolagen je zodpovědný za stav naší pokožky, svalů i zubů a kostí
Jak již bylo nastíněno, kolagen je zodpovědný za stav naší pokožky, kostí, svalů i kloubů. Kromě jiného udržuje ve skvělé formě zuby, nehty i vlasy, jež vlivem jeho nedostatku mohou začít vypadávat. V okamžiku, kdy se překleneme přes hranici pětadvacátého roku života, je důležité ho začít doplňovat, aby správná funkce jak kloubů a svalů, tak elasticita naší pokožky byla i nadále zachována. Tím se předejde následkům, které by kolagen měl v pozdějším věku, kdy se jeho přirozená produkce zcela zastavuje (k tomuto dochází kolem čtyřicátého až pětačtyřicátého roku).
Bylo prokázáno, že jeho pravidelný přísun může také urychlit metabolismus, což má za následek rychlejší tvorbu svalové hmoty. A to ocení nejen aktivní sportovci, kteří se snaží vytvarovat svou postavu.
Kolagen lze užívat kdykoliv během dne
Ať už budete doplňovat kolagen formou ve vodě rozpustného prášku, tablet nebo ve formě sirupu či jiné podoby doplňku stravy, vždy platí, že je možné ho užívat kdykoliv během dne. Nezáleží na tom, jestli budete kolagen užívat s jídlem nebo bez něj či jestli to bude hned po ránu nalačno či večer před spaním. V každém případě dojde k pozitivním účinkům, které se začnou projevovat zhruba po čtyřech až osmi týdnech aktivního užívání.
Jak již bylo zmíněno, po kolagenových doplňcích stravy bychom měli sáhnout po pětadvacátém roce života, ať už jsme aktivním sportovcem, maminkou v očekávání nebo jenom ženou, která se chce vyvarovat znatelným a viditelným projevům stárnutí. Užívat by ho měli také senioři, aby mohli co nejdéle provádět své každodenní starosti bez bolestí.
Tvorbu kolagenu je možné podpořit
Abyste znásobili účinky kolagenu, respektive abyste podpořili jeho přirozenou tvorbu alespoň do onoho čtyřicátého roku života, měli byste konzumovat velké množství vitaminu C. Ten se nachází jak v citrusových plodech nebo zelenině, tak v rakytníku, kde se ho najde až třikrát větší množství než ve zmiňovaných citrusech.
Kromě toho soustřeďte svou pozornost na vitamin A, respektive na jeho aktivní složku jménem Retinol, jež pomáhá buňkám pokožky růst a diferencovat se. Stejnou podporou pro přirozenou tvorbu kolagenu je vitamin E, který hraje velkou roli v ochraně naší pokožky.
Nezvyšujte procento ztraceného kolagenu
Tvrdí se, že každým rokem se z lidského těla vytrácí zhruba jedno procento kolagenu. Bylo by však mylné se domnívat, že je to pevně stanovená cifra, nad kterou můžete mávnout rukou. Ve skutečnosti může být úbytek této ve vodě nerozpustné bílkoviny daleko vyšší. Na ztrátu kolagenu totiž má vliv i to, jak žijeme nebo jaké jsou naše návyky, respektive zlozvyky.
Ztrátu kolagenu podporujeme například kouřením nebo nezdravým životním stylem, jenž zahrnuje nadměrnou konzumaci cukru. Svůj podíl na vysokém procentu má i nedostatek spánku nebo stres, jenž ovlivňuje nejen ztrátu kolagenu, ale obecně náš zdravotní stav.